Ptáte se, zda zálohovat svůj web? Ano! Záloha webu na WordPressu je velmi důležitá pro případ havárie, zavirování nebo ztráty dat.
Mnohokrát jsem řešil zavirovanou prezentaci, kde klient neměl řešené zálohy. Bohužel ani hosting zálohy nenabízel. Ve většině případů se podaří prezentaci obnovit do původního stavu, ale zabere to hodiny práce. V ojedinělých případech se s tím nedá bohužel nic dělat a klientovi zbydou jen oči pro pláč.
Proto jsem se rozhodl sepsat tipy, jak mít nejlépe zálohovaný web.
Zálohování od hostingu
Říkáte si, že to je snad samozřejmost? Bohužel to tak není. Existuje mnoho hostingů, které u nižších tarifů nenabízejí pravidelné denní zálohování. Takže v případě potřeby obnovy prezentace ze zálohy máte smůlu.
Zálohování webu hostingem vnímám jako nejlepší možnost pro laika. Jen je potřeba být si jistý že váš hosting, nebo tarif tuto možnost nabízí! V případě že chcete mít opravdu klid v duši, doporučuji číst dále.
Zálohování pluginem? Ano, ale pozor!
Existuje mnoho pluginů pro zálohování, které můžete použít. Mezi nejoblíbenější patří například „UpdraftPlus„, „BackUpWordPress“ nebo „Jetpack„.
Každý z těchto pluginů nabízí velmi jednoduché krokové nastavení. Stačí několik minut a máte zálohy nastavené.
Několik tipů, na co si dát pozor:
- Zálohujte kompletní prezentaci: celý obsah na FTP i databázi.
- Nastavte si denní zálohování.
- Po správném nastavení a provedení zálohy si ji zpětně stáhněte a zkontrolujte.
Zálohy na FTP? Ne díky.
Čtete správně.
Zálohování na FTP má jednu hlavní nevýhodu. Zálohy máte na FTP. To je překvapení, že? No jo, ale co když zapomenete zaplatit hosting a zjistíte to až tím, že vám nefunguje web?
Hosting po 30 dnech od expirace služeb kompletně smaže data a máte smůlu. Takže i zálohy přes plugin na FTP jsou pryč.
Ano, uznávám, je to extrémní případ, ale neřešil jsem to jen jednou. Naposledy minulý týden. Klient měl bohužel smůlu a jediná možnost byl nový web.
Proto je lepší si vybrat nahrávání zálohy na jinou službu. Například Dropbox. Budete mít zálohu webu mimo hosting a díky tomu i ušetříte místo na hostingu.
Kontrola záloh
Je důležité pravidelně kontrolovat, zda se zálohy úspěšně vytvářejí a zda se ukládají na správné místo. Můžete také provést stažení zálohy, abyste se ujistili, že vše funguje správně.
Pamatujte, že zálohování by mělo být pravidelné a automatické, aby byly vaše data v bezpečí a vy jste mohli být klidní v případě havárie nebo ztráty dat.
Co je tedy nejlepší varianta?
Minimálně mít zálohy řešeny hostingem a být si jistí, že další rok nezapomenete hosting zaplatit. 🙂
Ideálně kombinace obojího. Ujistit se, že hosting u vašeho tarifu nabízí denní zálohování webu a poté přes plugin nastavit denní zálohování na cloudovou službu třetí strany.
Nejste si jistí, zda je váš web zálohovaný? Neváhejte se na mě obrátit.
Zavolejte mi nebo pošlete poptávku a probereme možnosti.